Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

2017 YGS İçin Geri Sayım Başladı

Bu hafta sonu üniversiteye giriş için ilk adımı atacak, YGS’ye gireceksiniz. Ancak sınav öncesinde ve esnasında dikkat edilmesi gerekenleri unutmayın. Çok küçük görünen olaylar bile sınavınızın iptal edilmesine neden olabilir.

2017 YGS İçin Geri Sayım Başladı
08 Mart 2017 Çarsamba 17:58 -

Bu hafta sonu üniversiteye giriş için ilk adımı atacak, YGS’ye gireceksiniz. Ancak sınav öncesinde ve esnasında dikkat edilmesi gerekenleri unutmayın. Çok küçük görünen olaylar bile sınavınızın iptal edilmesine neden olabilir. Örneğin, 2016 YGS’de gözetmenlerin uyarısından önce kitapçıkları açan yani ‘sınav öncesi okuma’ ihlali yapan 4 kişinin sınavı geçersiz sayıldı. 2016’da ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarda ise 5 bin 566 adayın sınavı çeşitli nedenlerle iptal edildi.
 
 
Yıllardır çalıştınız, sınava hazırlandınız. Artık son günlerdesiniz. Emeğinizin boşa gitmemesi için sınav öncesinde ve anında dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Bunlara mutlaka uymanız gerekiyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bu yıldan itibaren geçerli olmak üzere yeni bir kural daha getirdi. Artık adayların sınav başlamadan 15 dakika önce gireceği binada olması gerekiyor. 10.00’da başlayacak sınav için 9.45’te okulda bulunmalısınız. Geç kalan adaylar içeri alınmayacak. Sınava vaktinde gitmek ilk adım. Ancak binaya girerken, üzerinizde takı, cüzdan, saat, cep telefonu gibi araçların olmaması şart. ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre, 2016’da yapılan tüm sınavlarda toplam 5 bin 566 adayın sınavı çeşitli nedenlerle geçersiz sayıldı. 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ise 517 adayın sınavı iptal edildi. Örneğin, 2016 YGS’de üzerinde cep telefonu bulunan 21 kişinin sınavı geçersiz kabul edildi. Salonda da uymanız gereken bazı kurallar bulunuyor. Tabii ki bunların en başında kopya çekmemek geliyor. Geçen yıl beş kişinin sınavı bu yüzden iptal edildi. Ancak kural ihlali bununla sınırlı değil. Aman dikkat, merakınıza yenik düşmeyin, gözetmenlerin “Sınav başladı, kitapçıkları açabilirsiniz” uyarısını bekleyin. Çünkü ‘sınav öncesi okuma’ ihlalinden 2016 YGS’de dört adayın sınavı geçersiz sayıldı.
 
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTI
 
ÖSYM tarafından geçen yılın ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen sınavlarda, güvenlik uygulamaları kapsamında kullanılan kamera sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık iki kat artarak, 251 bin 607’ye ulaştı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir geçen kasımda yaptığı açıklamada güvenlik önlemleriyle ilgili şunları söylemişti:
 
“Sınav hazırlama komisyonu gibi sabit bir komisyonumuz yok. Bu değişen bir havuz. Sürekli soruları hazırlayan bir kişi de bulunmuyor. Sınavlarda bir kişinin sorusunun birden fazla çıkmaması için tedbir alıyoruz. Havuz soru sisteminde öncelikle havuz içinden sınavda çıkacak sayının 10 katı kadar soru seçiliyor. O soruların hangileri olduğunu da kimse bilmiyor. Sadece numarasından seçilen bu soruların daha sonra matbaa süreci başlatılıyor. Kurum personeli, matbaa işçileri, yemek servisi yapanlar, doktor ve öğretim üyeleri dahil tüm personel ince bir aramadan geçirilerek matbaaya alınıyor. Soruların taşındığı kamyonların elektromekanik kilidinin hangi saatte açılacağı merkezden kodlanıyor ve anahtarının logu tutuluyor. Zamansız bir şekilde anahtar takılmış olsa biz bunun bile takibini yapıyoruz ve hatta ‘Sen neden kilidi açmayı denedin?’ diye hesabını soruyoruz. Dolayısıyla kişiye güveniliyor ama kişi ‘Ben bunu istismar edeyim’ dese bile yapması imkânsız. Çalışanımız şunu biliyor; onun bile farkında olmadığı bir sürü mekanizma içinde pek çok kontrol sistemi çalışıyor. Soruların hazırlanmasından sahada sınavın uygulanıp geri dönüşüne kadar.”
 
SALONU ÖNCEDEN GÖRÜN
 
Uzmanlar, kaygınızın azalmasında salonu önceden görmenizin faydalı olabileceği görüşünde. Aşinalığın adaya güven duygusu vereceğini söylüyorlar. Sınava gireceğiniz binayı, salonu hatta sıranızı önceden görmek sizi rahatlatabilir. Mesafeyi ve yolu önceden bilmeniz, geç kalma stresinizin hafiflemesi için de yaralı olacaktır.
 
UZUN SORU ZOR DEMEK DEĞİL
 
Uzmanlar sınav anında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adayları uyarıyor. Önerileri ise şöyle:
 
- Kitapçığa göz atın. Bu size vakit kaybettirmeyeceği gibi kitapçığa hakim olmanızı ve heyecanınızın azalmasını da sağlar. Muhtemel değişiklikleri görmenize ve kitapçıkta eksik sayfa, baskı hatası gibi şeyler varsa en baştan düzeltmenize yardımcı olur.
 
- Soruları yanıtlamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın. Böylece sınava başlarken biraz daha rahat hissedebilirsiniz.
 
- Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve onlarla karşılaştığınızda güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonrakine geçin.
 
- Hiçbir fikriniz yoksa cevap vermeyin.
 
- Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin. “Bu soru çok uzun, yapamam” diye okumamazlık etmeyin. Uzun sorulardan korkmayın çünkü bunlar iyi açıklanmıştır; ‘Uzun soru’”, “zor” demek değil.
 
SEÇENEKLERİ OKUMADAN İŞARETLEMEYİN
 
- Aynı test grubu içinde, zor ve kolay soruların aynı puan değerinde olduğunu hatırlayıp, sorularla inatlaşmayın.
 
- Deneme sınavlarında izlediğiniz test sırasını değiştirme riskine kesinlikle girmeyin.
 
- Sınav aynı zamanda bilgiyi kullanma hızınızı ölçer. Zamana karşı yarıştığınızı da unutmayın ve onu iyi kullanın.
 
- Bir soruda belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız bırakın.
 
- Cevabınızı değiştirdiğinizde önceki işaretinizi iyi silin. Optik okuyucu iyi silinmemiş cevabı da okuyabilir.
 
- Bütün seçenekleri görmeden doğru yanıtı işaretlemeyin.
 
- Dikkatiniz dağıldığı anda her şeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
 
- Sınavdan erken çıkmayın, sürenizi sonuna kadar kullanın.
 
- Adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde salonu terk etmesinin, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmek dâhil, salon dışına çıkmasının yasak olduğunu hatırlayın.
 
Esra ÜLKAR7Hürriyet0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com