Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

Artık ilkokullarda sınıfta kalmak yok

Eski ve yürürlükte olan yönetmeliğe göre RAM'lerden her ne seviyede raporu olursa olsun öğrenciye sınıf tekrarı yaptırılamıyor.

Artık ilkokullarda sınıfta kalmak yok
19 Ocak 2013 Cumartesi 15:18 -

 

Sizin çocuğunuz hiç sınıfta kaldı mı? Doğrusunu isterseniz benim çocuğum hiç sınıfta kalmadı. Bir veli olarak bunun nasıl bir duygu olduğunu bilmiyorum. Sadece bu konuda tahminlerde bulunabilirim. Fakat bu satırların yazarı bir öğrenci olarak sınıfta kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Çünkü lise ikinci sınıfta iki dersten (Fizik ve matematik dersleri) bütünlemeye kalmış ve bütünleme sınavları sonucunda da başarısız olduğu için o dönem mahalledeki birçok arkadaşı gibi sınıf tekrarına karar verilmiştir.

Ben öğrenci olarak hemen sınıf tekrarı yapmamaya, kaldığım iki dersi dışarıdan bitirmeye karar vermiştim. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Annemin ısrarları (İyi ki de ısrar etmiş.) sonucu ailem lise ikinci sınıfı tekrar okuma karar verdi ve tüm itirazlarıma rağmen beni tekrar lise ikinci sınıfa gönderdi. Fakat mahallemdeki diğer arkadaşlarımın hiçbiri sınıf tekrarına karar vermedi; veremedi. Onlar liseyi dışarıdan bitirmeye yöneldiler ve bitirdiler.

Ben o yıl lise ikinci sınıfı tekrar ettim. Gelin bir de bu duyguyu bana sorun. Ömrümün en zor yıllarından biriydi. Arkadaşlarım lise üçe, bir üst ve son sınıfa devam ederken ben lise ikinci sınıfa gidiyordum. En büyük şansım ilkokul arkadaşım (Allah rahmet eylesin.) Sefer’le aynı sınıfa düşmüş olmamdı. Sefer ayağından sakat olduğu için ortaokul birinci sınıfta ameliyat olmuş ve bir sene sınıfa devam edememişti. İşte onun bir yıl kaybetmesi bizi lise ikinci sınıfta bir araya getirmişti. Bizim sınıfımızda sınıf tekrarı yapan diğer şubeden gelen bir arkadaş daha vardı. Onunla da sınıf tekrarı yapmamızdan dolayı kader birliği yapmış iki iyi dost olmuştuk. İsmini vermeyeceğim o arkadaşım şimdi bir ilimizde hâkim olarak görev yapmaktadır. Rahmetli Sefer arkadaşım da üniversiteyi bitirip; maliye bakanlığında uzman olarak görev yapmaktaydı. Ben de üniversiteyi bitirip öğretmen oldum.

Bu arada mahallemde benden çok daha zeki olan; fakat çevreden utanıp okula devam edemeyen arkadaşlar maalesef liseyi bitirmelerine rağmen üniversite okuyamadılar. Eminim ki okusaydılar kendilerine ve ülkeye çok daha fazla faydalı işler yapacaklardı. Hoş yine de hepsi iyi birer vatandaş, iyi birer dostturlar. Güzel ülkemizin bir köşesinde küçük birer esnaf veya işçi olarak hayatlarını huzur içerisinde devam ettiriyorlar.

Şimdi ilk paragraftaki sorudan yola çıkarak bir düşünün. Çocuğunuz ilkokulda ve birinci sınıfta. Sene sonunda karnesini getirmiş ve sonuç bölümünde “Sınıf tekrarı” yazısı var. Siz veli olarak, öğrenciniz ise tüm hayatı boyunca üzerinden atamayacağı bir durumla karşı karşıya kalmayacak mıdır?

Karnelerin hazırlanmaya başladığı, notlara son şekillerinin verildiği şu günlerde ilkokullarda sınıf öğretmenleri ve idareler arasında özellikle de birinci sınıf öğretmenleri arasında büyük bir not polemiği yaşanıyor. Birinci sınıf öğretmenleri okuma yazma becerisini kazanamayan veya kazanamayacağını düşündükleri öğrencilere “başarısız” yani 1 notunu vermek istiyor. Yoksa ben bu öğrenciye ikinci dönem sınıf tekrarı yaptıramam diyor. Okul idaresi ise yönetmelikleri daha takip eder göründüğü için başarısız değil de biraz daha yüksek not verseniz daha iyi olur; diyor (İlkokulda yönetmeliğe göre sınav yapılmamaktadır. E.A.).

Okul idaresi haklı görünüyor. Çünkü 21/7/2012 tarihinde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 47 maddesi şöyle diyor. “İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak yetiştirilir ve değerlendirilir. İlköğretim, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.” Zaten eski yönetmelikte de durum farklı değildi.

Eski ve yürürlükte olan yönetmeliğe göre RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi)’lardan her ne seviyede raporu olursa olsun öğrenciye sınıf tekrarı yaptırılamıyor. Öğrenci yapılan bireysel eğitim planına göre derslerini görüyor ve kaynaştırma ya da özel alt sınıfa devam ettirilerek bir üst sınıfa geçiyor. Burada amaç öğrencinin bilgisini ölçmek değil onu topluma kazandırmaktır. Bu öğrenciler akademik eğitim almayacaklardır. Fakat bu öğrencileri eğitimin dışına çıkarmak hayatın da dışına çıkarmak değil midir?

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokullarda sınıf geçme ile ilgili polemiğe son noktayı 21/7/2012tarihinde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 47 maddesinin c bendinde koymuştur. İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz.

Evet sevgili öğretmenim ve sayın veliler. Sınıf tekrarı ya da bir üst sınıfa devam etme konusuna bir de bu pencereden bakınız. Bence tebrikler MEB; bu öğrenciler akademik eğitim almayacaktır. Sadece hayatlarına devam edeceklerdir. Onlara bir fırsat daha verdiniz.

memurhaber.com
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com