Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

Doktora öğrencisinin ölümüne MEB baskısı mı neden oldu?

Kanada’da Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile doktora yapan Emel Aslan Çon, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Çon’un sosyal medya paylaşımları, MEB baskı mı yapıyor sorusunu akıllara getirdi.  

Doktora öğrencisinin ölümüne MEB baskısı mı neden oldu?
09 Mart 2015 Pazartesi 10:38 -

Kanada’da bulunan Guelph Üniversitesi’nde doktora yapan 29 yaşındaki Emel Aslan Çon geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Çon’un öğrencisi olduğu Guelph Üniversitesi’nde yas ilan edilerek bayraklar yarıya indirildi. Çon için yarın üniversite kampüsünde cenaze töreni düzenlenecek.

Çon’un Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programı dahilinde Kanada’da Moleküler Biyoloji alanında doktora yaptığı öğrenildi.

MEB'İN TAZMİNAT KARARI

YLSY bursu kapsamında yurtdışında öğrenim gören akademisyenlerin, doktora derecelerini aldıktan sonra yurda dönerek, adına görevli olarak gönderildikleri üniversitelerde zorunlu hizmette bulunmaları gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda ilgili bursun bağlı olduğu kanun yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, doktorasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine tanınan süre içerisinde bitiremeyen adayların tazminata düşürülmesi karar altına alındı. Önceki uygulamada doktorasını belirlenen süre içerisinde bitiremeyen öğrenciler kendileri için yapılan harcamaların karşılığı olan borcu ödemek üzere adına görevli olarak gönderildikleri üniversitede göreve başlıyor ve borcunu zorunlu hizmette bulunarak ödüyordu. Ancak son değişiklikle birlikte yalnızca doktorada başarısız olan değil, okumakta olduğu üniversitenin doktora programı süresi Bakanlık tarafından belirlenen süreden uzun olan veya doktora süreci çeşitli sebeplerle bu süreden birkaç sene daha uzun süren öğrencilerin, doktora derecelerini almış ve başarıyla yurda dönmüş olsalar dahi tazminat ödeme korkusunu gündeme getirdi. YLSY bursiyeri öğrenciler bu ve bunun dışında daha pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor ve gerçek anlamda stres altında araştırmalarını sürdürüyor.

Emel Aslan Çon, doktorasını MEB tarafından belirlenen süre içerisinde tamamlayamamış olup hala çalışmalarına devam etmekteydi. Üstelik belirtilen süre içinde tamamlayamamasının nedeni başarısızlığı değil, öğrenim gördüğü programın doktora süresinin MEB tarafından belirlenen öğrenim süresinden uzun olması idi. Kısacası birkaç ay önce çıkarılan yönetmelik ile birlikte, tazminat ödeme riskiyle karşı karşıya bırakılan öğrencilerden biriydi.

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Emel Aslan Çon’un son tweetleri de kafaları karıştırır nitelikte:

Çon’un sosyal medyada bir YLSY bursiyerinin “Doktora süresinde ölürsek tazminat öder miyiz?” sorusuna yazdığı yorum da dikkat çekiyor:

 

 

 

Sol Haber
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com