Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

İzmir Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı Ek Kontenjanları

İzmir Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı Ek Kontenjanları:

İzmir Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı Ek Kontenjanları
19 Eylül 2012 Çarsamba 17:51 -

 

Üniversitelere Ekim ayında yapılacak ek yerleştirmeler için İzmir Üniversitesi kontenjanları 13 Eylül’de açıklanacak.

2012 YGS veya LYS sonuçlarına göre Açık öğretim Fakültesi’nin bir bölümüne veya özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler dışında herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için İzmir Üniversiteli olma şansı devam ediyor. Üniversite adayları, Ekim ayı içinde yapılacak ek yerleştirme tercihleriyle hayalini kurdukları bölümlere yerleşebilecek. Bu bölümlerden bazılarını tercih etmek için sadece barajı geçmek yani dört yıllık lisans programları için 180 puan, iki yıllık ön lisans programları için ise 140 puan almış olmak yeterli olacak. İzmir Üniversitesi LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları 13 Eylül 2012 günü ilan edilecek.

 

Hangi bölümlere tercih yapılabilir?

Matematik Fen (MF) puanıyla tercih yapan adayların Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği (İng.), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İng.), Endüstri Mühendisliği (İng.) ve Yazılım Mühendisliği (İng.) bölümlerinde okuma şansı olacak.

Türkçe Matematik (TM) puanıyla seçim yapan adaylar ise, Hukuk, Psikoloji, İşletme(İng.), Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%30 İng.), Uluslararası Ticaret ve Finansman (İng.) ve Uluslararası İlişkiler (İng.) bölümlerini tercih edebilecek. Dil puanıyla alan bölüm ise İngilizce Öğretmenliği olacak.

YGS puanıyla 4 yıllık Hemşirelik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümleri, iki yıllık Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi ile Turizm ve Otel İşletmeciliği programları tercih edilebilecek.

 

Eğitiminizi burslu yapın

2012 LYS Ek Yerleştirme döneminde öğrenci alacak İzmir Üniversitesi bölüm ve programlarının bazılarının burssuz kontenjanların yanı sıra yüzde 50 ve yüzde 25 burslu kontenjanları da olacak. Kimler ek yerleştirme kontenjanlarından faydalanabilecek? Ek yerleştirme kontenjanı olan bir bölümü tercih edebilmek için en az kaç puan gerekiyor? ÖSYS ek yerleştirmede kaç tercih yapma hakkı var? Adaylar ek yerleştirme kontenjanlarını tercih ederken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevapları www.izmir.edu.tr adresinde.

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü için sınav 20 Eylül’de

İzmir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ek yerleştirme dönemi Özel Yetenek Sınavı başvuruları 18-19 Eylül’de alınacak, sınav 20 Eylül’de yapılacak.

İzmir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, ek yerleştirme döneminde de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul edecek. Estetik ve konforu bir arada barındırma özelliği ile “yeni bir yaşam tasarlama” idealini hayata geçirmek isteyen İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrenciler İzmir Üniversitesi’nde buluşacak. Sınav için başvurular 18-19 Eylül’de alınacak, sınav 20 Eylül’de yapılacak. Detaylı bilgi www.izmir.edu.tr adresindedir.

 

Kimler başvurabilir

Sınava başvuracak liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ile güzel sanat liselerinin el sanatları, el sanatları teknolojisi, el sanatları ve çiçek,dekoratif el sanatları, grafik, grafik sanatlar, grafik tasarım, müzik, nakış,resim, uygulamalı resim, sanat, sanat (müzik), sanat (resim), seramik, seramik sanatı, spor tasarım ve teknolojisi alanlarından mezun olan adayların aynı alanda eğitim veren yükseköğretim kurumlarına başvurmak için 2012 YGS puan türlerinden birinden en az 140 puan, diğer lise ve alanlardan mezun olan adayların ise 2012 YGS puan türlerinden herhangi birinden en az 180 puan almaları gerekiyor.

 
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com