Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

LYS'de tercih yaparken nelere dikkat edilmeli!

LYS sonuçları açıklandı, şimdi adaylar tercih heyecanı ile karşı karşıya

LYS adayları tercih yaparken bunlara dikkat etmeli!
03 Temmuz 2013 Çarsamba 14:26 -

2013 LYS sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçların heyecanını geride bırakırken şimdi de tercih edecekleri okulu, bölümü hatta şehri seçermekte zorluk yaşıyorlar.

Tercih döneminde yaşanan bu zorluğu engellemek için, üniversite adaylarının tercih yapmadan önce kariyer uzmanlarına ya da mezun oldukları okullardaki rehberlik danışman öğretmenlerine başvurmalı ve onların da görüşlerini almalıdırlar. Adayların, tercih için düşündükleri okullarda okuyan öğrencilerle iletişime geçmeleri ve okul ve istedikleri bölümler için bilgi almaları tercihlerini daha sağlıklı ve pozitif etkileyecek bir diğer unsurdur.

 

Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Tercih dönemine biraz daha var ancak sınavın bitmesiyle öğrenciler ve veliler için telaş şimdiden başladı.  Eğitim Danışmanı Emre Solmaz, üniversite adaylarına tercih yaparken akıllarında tutabilecekleri öğütlerde bulundu. Solmaz’ın önerileri şöyle:

•             Tercih yaparken puanınızı değil sıralamanızı ve yüzdelik diliminizi dikkate alın. Çünkü katsayılar her sene soruların yapılabilirliği gibi faktörlerden etkilenirler. Ancak sıralama gerçekçi bir tahmin yapmanıza yardımcı olabilir.

•             Tercih edeceğiniz üniversite bir vakıf üniversitesi ise direkt olarak okulun öğrenci işlerinden ve okuyan öğrencilerinden okula dair bütün detaylarını öğreniniz. Çünkü her vakıf üniversitesinin kuralları farklıdır. Eğitim ücretlerinin yıllık artışında hangi yöntemin kullanıldığını öğrenin. Örneğin bazı vakıf üniversiteleri Tefe-Tüfe’yi geçmeyecek şekilde ücret artışı yaparken bazı üniversiteler okul bütçesi göz önüne alınarak artış yapar ki bu da son derece ucu açık bir tanımlamadır.

•             Meslekleri gerçek anlamda öğrenin mümkünse o meslek gruplarından profesyonel insanlarla konuşun.

•             Genel olarak şu bölümün iş alanı yok mezunları iş bulamıyor klişesini ciddiye almayın. Çünkü meslek kadar işi size buldurtan sizsinizdir.

•             “Çok da içimden gelmiyor” dediğiniz hiçbir bölümü tercih etmeyin ve bir kez daha sınava hazırlanmaktan korkmayın. Çünkü bir yıl uzun ömrünüzde çok kısa bir süredir ve verimli bir çalışmayla 80 binlikten ilk 10 binlik seviyesine kadar çıkabilirsiniz.

 

 
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com