Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

Seçmeli derslerin tanıtım videoları yayınlandı

MEB, ortaokul 5. sınıf öğrencileri için seçmeli derslere tanıtım videosu hazırladı.

Seçmeli derslerin tanıtım videoları yayınlandı
07 Eylül 2012 Cuma 10:29 -

 

MEB, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin seçmeli dersleri belirleyebilmeleri için tanıtım videoları hazırladı. Öğrenciler, seçmeli derslerin tanıtım videolarına MEB'in internet sitesinden ulaşabilecekler.

Seçmeli dersler, bakanlığın, ''www.meb.gov.tr'' adresli internet sitesinden, tanıtım videoları izlenerek seçim yapılabilecek. 

Ardından, belirledikleri dersleri okul müdürlüklerine dilekçeyle sunan öğrencilerden en az 10'unun aynı dersi seçmesi durumunda gruplar oluşturulacak. 

Ortaokul 5. sınıflar için haftalık ders çizelgesinde Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammet'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Diller ve Lehçeler, Yabancı Dil, Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Drama ile Zeka Oyunları seçmeli dersleri yer alıyor. 

MEB'in internet sitesinde, Bakan Ömer Dinçer'in konuşmasına da yer verildi. 

Yeni eğitim öğretim yılının, daha önceki yıllardan farklı olacağını belirten Dinçer, eğitim sisteminde yeni gelişmeler olduğunu ve 5. sınıf öğrencilerinin artık ortaokul öğrencisi olarak öğrenimlerine devam edeceğini anımsattı. 

Dolayısıyla derslere sınıf öğretmenlerinin değil, alan öğretmenlerinin gireceğini ve her dersin öğretmeninin farklı olacağını ifade eden ''Ayrıca Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler gibi derslerin yanında bazı dersleri de çocuklarımız kendi ilgilerine göre seçebilecek'' dedi. 

Daha önceki yıllara göre, seçilebilecek ders sayısının arttırıldığına işaret eden Dinçer, ''İlgi alanlarına ya da isteklerine göre çocuklarımız, almak istedikleri derslere demokratik bir şekilde kendileri karar verecek'' ifadesini kullandı. 

Bunun için de seçilebilecek derslerin neler olduğunu, bu derslerin özelliklerini, derslerin kazandırabileceklerini içeren tanıtım videoları hazırladıklarını belirten Dinçer, ''Bu videolar izlenip hangi dersin seçileceğine karar verildikten sonra bunun 10-12 Eylül 2012 tarihleri arasında okullarımıza bildirilmesi gerekiyor. Bu yıl seçilen bir ders bundan sonraki yıllar seçilmek zorunda değil. Ya da bu yıl seçilmeyen bir ders bundan sonraki yıllarda seçilebilir'' diye konuştu. 

Böylece özgür ve esnek yapıda olan bir sistemi uygulamaya koyduklarını vurgulayan Dinçer, şunları kaydetti: 

''Sevgili öğrenciler, sizler geleceğimizin umutlarısınız. Bizim en kıymetli varlıklarımız olan sizlerin, mutlu, huzurlu ve keyifli bir eğitim almanız, bunun sonunda da başarılı bireyler olarak yetişmeniz bizim en büyük arzumuzdur. 

Değerli veliler, çocuklarınızın sizler için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle her çalışmamızın temelinde, öğrencilerimize vereceğimiz eğitimin niteliğini artırma hedefini koyuyoruz. 

Bu yeni uygulamaların hayırlı olmasını ve çocuklarımızın zevk alarak öğrenim göreceği başarılı bir yıl diliyorum ve hepinizi sevgiyle saygıyla kucaklıyorum.'' 

 

 

 

 

 

 

AA
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com