Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin

Sevgi ve Çocuk Evleri kapatılıyor

  Sevgi ve Çocuk Evleri'nin kapatılması Meclis gündemine taşındı  

Sevgi ve Çocuk Evleri kapatılıyor
01 Mart 2013 Cuma 08:32 -

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici hizmet veren merkezlerin kapatılacak olmasını Meclis gündemine taşıdı.

Risk gurubu çocuklar için sokağa dönmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Yüceer, ‘Bunun, topluma maliyeti çok daha ağır olacaktır’ dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici hizmet veren merkezlerin kapatılmak istenmesini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e sordu. Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, aileleri ikna edilerek sokaklardan kurtarılan çocukların, koruyucu ve önleyici hizmet veren merkezlerde eğitildiğini anımsattı.

Merkezlerde, risk grubunu oluşturan çocuklara sosyal hizmet uzmanları eşliğinde satranç, sinema, müzik, tiyatro eğitimleri verildiğini kaydeden Yüceer, çocukların sokaklardan kurtulduğunu, kimilerinin tekrar okulla tanıştığını belirtti. Çocuk merkezlerinin yerine 2014 yılından itibaren, sevgi evleri ve çocuk evleri modelleri ile koruma altına alınan çocuklara hizmet verilmesinin planlandığını ifade eden Yüceer, bu merkezlerden yararlanan yaklaşık 14 bin çocuğun sokağa tekrar dönme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Maliyeti çok daha ağır olacak

Sevgi ve çocuk evlerinin sayıları 15 bine yaklaşan çocukların ihtiyacına cevap veremeyeceğine dikkat çeken Yüceer, ‘Risk grubu çocuklar için sokağa dönmenin topluma maliyeti çok daha ağır olacaktır’ dedi. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde çocuklara sahip çıkmanın bir sorunluluk olduğunu kaydeden Yüceer, ‘Sokakta, simit, mendil satma, ayakkabı boyama, araba camı silme gibi işlerde çalışan bu çocuklarımız maalesef her türlü istismar ve ihmale açık. Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığında onulmaz yaraların açılmasının sorumlusu kim olacak? Çocuklarımızın yeri sokak değil, evdir, okuludur’ ifadelerini kullandı.

İktidar emek sömürüsünde sınır tanımıyor

Çalışma Bakanlığı’nın ağır işlerde çalışma yaşını 18’den 16’ya indirmesine de sert tepki gösteren Yüceer, ‘Artık çocuklarımız en ağır, en tehlikeli işlerde çalıştırılacak. Siyasi iktidar emek sömürüsünde sınır tanımıyor’ dedi. Yüceer, Bakan Şahin’e yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:

Risk grubunu oluşturan bu çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici hizmet veren merkezlerin kapatılma gerekçesi nedir?

Söz konusu merkezlerden kaç çocuk yararlanmaktadır?

Merkezlerin kapatılmasıyla birlikte kaç çocuk bu durumdan etkilenecektir? Bu çocuklar için bir önlem alınmış mıdır? Yoksa tekrar sokağa mı döneceklerdir?

Türkiye genelinde çocuklara hizmet veren kaç sevgi evi ve çocuk evi vardır?

Sevgi evi ve çocuk evi söz konusu durumdan etkilenen çocukların ihtiyacına cevap verecek nitelikte midir?

Ülkemizde bulunan sevgi evi ve çocuk evi sayısı yeterli kapasitede midir? Değilse yenilerinin yapılması planlanmakta mıdır?

Sevgi ve çocuk evlerinde kimler istihdam edilmektedir? Kadroların unvanlara göre dağılımı nedir?

Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç çocuk koruyucu aile bakımı altında bulunmaktadır?

Sevgi ve çocuk evlerinde çocuklara nasıl bir eğitim verilmektedir?

Devlet korumasında olan kaç çocuk bulunmaktadır?

Seçim bölgem Tekirdağ’da kaç sevgi ve çocuk evi bulunmaktadır? Bu evlerde kaç çocuğa bakılmaktadır?

 

 

 

 

 

Yeni Ulus
0
0

Sen de Eğitim Hakkındaki Düşünceni Söyle

SÖZ SIRASI SENDE


1500 harf sınırı vardır.(Kalan 1500 harf)


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com