Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin
Anaokulları için 10 Anahtar Soru
Anaokulu mu arıyorsunuz?
Bu soruların cevaplarını almadan karar vermeyin!
Soru:
Okulun akreditasyonu ve lisansı var mı?
Cevap:
İlkokul, ortaokul ve liselerin aksine bir çok anaokulu özel olarak işletilir. Bu durum anaokullarının farklı standartlara sahip olmasına ve az kontrol edilebilirliğine sebep olur. Bir çok anaokulunun akreditasyonu veya lisansı eksiktir. Lisans kaliteyi garanti etmez, sağlık ve güvenlik konularında standartları size verir.
Soru:
Öğretmenler yeterli mi?
Cevap:
Öğretmenler nerede nasıl eğitim aldı? Çocuk gelişimi eğitimi var mı(en azından baş öğretmenin)? Çocuklarla arası iyi mi? Daha önceden anaokulu öğretmenliği yapmış mı? Çok iş değiştirme bir öğretmenin mutsuz bir öğretmen olduğunun göstergesi olabilir.
Soru:
Okul ailenin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
Cevap:
Bulduğunuz okul ilinizde veya ilçenizdeki en iyi anaokulu olsa bile ailenin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa bir kez daha düşünmenizde yarar var. Okul girişi çıkış saatleri aile çalışanlarının işe gidiş ve işten çıkış saatleri ile örtüşüyor mu? Mesafe sizin için uygun mu? Okulun eğitim süresi ne kadar? (küçük çocuklar için yaz okulu bulmak zordur, bir çok anaokulu yaz döneminde ailelerin tatile gittiğini varsayarak kapalı oluyor.) son olarak anaokulu ara beslenme ve öğle yemeği veriyor mu? Eğer yemek veriyorlarsa kullandıkları besin içerikleri neler ve nerelerden alıyorlar?
Soru:
Okul çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
Cevap:
Anaokuluna giden çocuklar geniş bir olgunluk yaşı yelpazesi sergiler. Bazı çocukların tuvalet eğitimi olabilir bazı çocukların ise yoktur. Bazıları ailelerine çok düşkündür bazıları ise daha özgür. Bazı çocuklar gün içinde uyuma ihtiyacı duyarken bazıları ihtiyaç duymayabilir. Okulun bu tarz durumlar ile nasıl başa çıktığını ve çocuğunuz için neler yapılabileceğini öğrenin. Ayrıca okulun öğrenci sayısı, ortalama sınıf sayısı ve öğretmen-öğrenci oranın öğrenin.
Soru:
Okulun eğitim felsefesi nedir?
Cevap:
Bir çok okul temel eğitim felsefesine sahiptir, Montessori, Reggio Emilia ve Waldorf gibi. Bazıları ise inanç temelli veya veli birliklerinin oluşturduğu okullardır. Okulun türü çocuğun okul içinde nasıl vakit geçirdiğini ve nasıl eğitim aldığını büyük oranda etkiler.
Soru:
Okulun disiplin felsefesi nedir?
Cevap:
Öğretmen zor durumlarda çocuğunuza sizin yaklaştığınız gibi mi yaklaşıyor? Öğretmene çocuğun vurma, ısırma ve itme durumlarında nasıl bir tepki verdiğini sorun. Çocuklar problemleri kendi yolları ile mi çözüyor yoksa yardım alıyor mu? Çocuklar boş zamanı serbest mi kullanıyor yoksa boş zamanlar için kullanılan herhangi bir teknik var mı? Çocuk ağladığında veya sinir krizi geçirdiğinde nasıl bir yöntem izleniyor? Öğretmen ve öğrenci etkileşimi hakkında daha çok bilgi almak için sınıfta biraz zaman geçirmenizi öneririz.
Soru:
Çocuğum okulda güvende mi?
Cevap:
Çocuğunuzu okula bırakıp alma politikası ne? Çocuğunuzun iç ve dış ortamlarda güvenliğini sağlama adına okulun yapısal ve güvenlik özelliklerini yetkililerden göstermesini ve açıklamasını isteyin. Ayrıca çalışanların suni tenefüs, ilk yardım, oyun alanı güvenliği ve beslenme konusunda eğitimli olup olmadığını öğrenin. Son olarak çocuğun okulda yaralanması durumunda izlenecek protokolü öğrenin.
Soru:
Ne kadar veli katılımı bekliyorsunuz veya istiyorsunuz?
Cevap:
Bir çok okul özel olarak fonlanmaktadır. Bazıları veli katkısı veya gönüllülük bekleyebilir. Okulun bağış ve finansal destek konusunda sizden neler beklediğini kesin olarak öğrenin. Eğer okulda vakit geçirmek istiyorsanız öğretmene yardımcı rolünü üstlenebilirsiniz. Eğer böyle bir uygulama yoksa ziyaret konusunda nasıl bir politika izledikleriniz sorunuz.
Soru:
Sınıf içi düzeni nasıl?
Cevap:
Sınıf büyüklüğü ve eğitmen sayısı çocuğunuzla ne kadar birebir ilgilenildiğinin bir göstergesidir. Öğretmen-öğrenci oranını sorun. (veya yetişkin- çocuk oranı; stajyer öğretmen, öğretmen asistanı, başka veliler gibi) Ayrıca yaşa göre sınıf ayrımı olup olmadığını (aynı seviyede eğitim verebilmek için) veya karışık sınıfları olup olmadığını ( böylece çocuğunuz kendisinden büyüklerden öğrenebilir ve büyük çocuklar küçükler için mentorluk yapabilir) öğrenin. Son olarak farklılıklar sizin için önemliyse karışık sınıflara göz atın ve okulda bu durumun bir öncelik olup olmadığını öğrenin.
Soru:
Çocukların ne kadar boş zamanı var?
Cevap:
Bazı anaokulları daha akademik olur ve daha az boş zamana sahiptir. Bazıları ise daha çok oyun bazlı okullardır ve çocukların kendi istekleri doğrultusunda aktivitelere katılmalarına olanak verirler. Çocuğunuz ve çocuğunuzun farklılık psikolojisi için hangi uygulamanın daha iyi olacağına karar verin.
Sizden Gelen Sorular
Okullar hakkında aklına takılan tüm soruları sor cevabını profesyonellerden al.
Sorunuzu Sorun Uzmanlar Cevaplasın
Anaokulları için 10 anahtar soru


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com