Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin
İlköğretim için 10 Anahtar Soru
İlköğretim okulu mu arıyorsunuz?
Bu soruların cevaplarını almadan karar vermeyin!
Soru:
Okul Temel İhtiyaçlarımı Karşılıyormu?
Cevap:
Baktığınız okul velilerin listesinde bir numara olabilir.siz öncelikle okulun sizin pratik ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat edin.Mesela saat 8:30 da işte olmanız gerekiyorsa ve okul saat 9:00 da başlıyorsa - sabah çocuğunuzla ilgilenemeyeceksiniz-bu durumla idare etmek zorundasınız.Ayrıca serviz yoksa ve okul 10km uzaktaysa yine sorun olacaktır. okulda yemek verilip verilmediğini sorun.
Soru:
Davranış problemleri ile nasıl ilgileniyorlar?
Cevap:
Baktığınız okul velilerin listesinde bir numara olabilir.siz öncelikle okulun sizin pratik ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat edin.Mesela saat 8:30 da işte olmanız gerekiyorsa ve okul saat 9:00 da başlıyorsa - sabah çocuğunuzla ilgilenemeyeceksiniz-bu durumla idare etmek zorundasınız.Ayrıca serviz yoksa ve okul 10km uzaktaysa yine sorun olacaktır. okulda yemek verilip verilmediğini sorun.
Soru:
Öğrenci-öğretmen oranı nedir?
Cevap:
Bir okula başvururken velilerin öncelikle düşünmesi gereken çocuğuna ne kadar birebir eğitim verilebildiğidir. Buda sınıfın kaç kişi olduğunu ve öğretmen yardımcısı olup olmadığına bağlıdır. Anaokulundan 3. sınıfa kadar 22:1 oranı yüksektir. 4. sınıf ve yukarısı için 30 ve üzeri öğrenci sayısı öğretmene yardım olmadan ilgilenilmesi zor bir durumdur. Öğrenci- öğretmen oranını en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Neden mi? Çünkü çoğu okul öğretmenlik dışında çalışanlarınıda oranın içine katabilir. Size oranı 15:1 verebilirler ve gerçekle yüzleştiğinizde bu oranın 35:1 olduğunuzu gördüğünüzde çok geç olacaktır.
Soru:
Okulunuzu diğerlerinden ayıran özellik veya özellikler nelerdir?
Cevap:
Birçok okul ? devlet ve özel ? belirli konularda öne çıkmaktadır. Fen bilimleri, sanat, yabancı dil gibi. Okuldan öne çıkan özellikleri konusunda bilgi alınız ve çocuğunuzun ilgi alanları, güçlü yanları ve kişiliğine uyup uymayacağını belirleyin. Eğer okulda müfredat teması yoksa okulun hangi özelliği ile en çok övündüğünü sorun. Geniş bahçe, her hafta bilirkişi tarafından organize edilen sanatsal geziler veya ailen katılımı gibi özellikler. Okulun kütüphanesi var mı ve kitap sayısı yeterli mi? Okulda bilgisayar odası mevcut mu? Okul zilini ve sesini dinlemekte size bazı fikirler verebilir.
Soru:
Ne kadar ödev veriliyor?
Cevap:
Bir çok anaokulunda çok ödev verilmesede, üst sınıflara doğru gidildikçe ödeve harcanan süre artar. Hafta sonları, aralarda veya tatiller ödev verilip verilmediğini sorun ? veya bu durum öğretmenden öğretmene değişiklik mi gösteriyor. ( bu durum eğitim materyallerinin eğitim felsefesi doğrultusunda aynı düzende olmadığını gösterir) eğer çocuğunuz okul sonrası etüdüne kalacaksa ödev konusunda yardım edilip edilmediğini sorun.
Soru:
Farklı öğrenme şekilleri ve farklı ihtiyaçları olan çocuklar için neler yapıyorsunuz?
Cevap:
Çocuğunuzun özelliklerine dayanarak bu soruya farklı cevaplar verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz yaşıtlarından daha hızlı öğreniyor ise öğretmenlerin bu duruma nasıl adapte olduğu önemlidir. Eğer çocuğunuzda öğrenme güçlüğü varsa okuldan bu konuda uzman kişiler olup olmadığını, özel programları olup olmadığını öğrenmelisiniz. Sınıf içerisinde farklı öğrenme türleri ( sözel, görsel, uygulamalı) için çalışma yapılıyor mu yoksa aynı özellikleri taşıyan öğrenciler için farklı sınıflar mı oluşturuluyor? Bunların karşılanması öğrenci için çok önemlidir. Bunların karşılanmaması durumu öğrenme sürecinde aksaklıklara konsantrasyon bozukluklarına ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir.
Soru:
Okul sonrası aktiviteler var mı? Neler?
Cevap:
Çocuğunuzla okul sonrası ilgilenemediğiniz durumlar varsa okulun sunduğu aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Okulun sanat, müzik, drama, fen bilimleri, satranç kulübü veya serbest zaman etkinlikleri var mı? Okulun ne tür sportif faaliyetleri var? Antremanlara ve oyunlara gidileceği zaman ulaşım sağlanıyor mu? Çocuğunuzun takımda oynayabilmesi için gereksinimler neler?Tekrardan okul sonrası ödev yapmak için zaman var mı ve ödev desteği var mı? sorusunu sorunuz.
Soru:
Fiziki şartlar neler?
Cevap:
Eğer çocuğunuzun koşmayı ve oynamayı seviyorsa okulun içinde ve dışında yeterli alan olup olmadığına dikkat edin. Okul bahçesi veya salon gibi fiziki şartlar sunuyor mu? Sınıf içi yapısı nasıl? Öğrenciler tek masalarda mı oturuyor yoksa büyük masalarda toplu olarak mı oturuyor? Son olarak okulun fiziksel yapısı herhangi bir tehlikeli durum arz ediyor mu inceleyin. Giriş çıkışlarda kamera var mı? Giriş ve çıkışlar katı kurallara mı bağlı?
Soru:
Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ve yüksek standartlara sahip olmaları için neler yapılıyor?
Cevap:
Bir okulun profesyonelliğini anlamak zordur. Ama öğretmenlerin kendi aralarında öğrencilerini belirli hedeflere ulaştırmak ve görüş açılarını genişletmek için birlikte çalışma yapıyorlar mı? Aynı yıl gruplarına eğitim veren öğretmenler aynı materyallerimi kullanıyor ve aynı yoğunlukta mı ödev veriyor. Öğretmenler aralarında projeleri, öğrenme tekniklerini ve belirli öğrencileri tartışmak üzere düzenli toplantılar gerçekleştiriyorlar mı?
Soru:
Okulun öğrencilerinden beklentisi ne?
Cevap:
Okulu ziyaret etmeden önce sınavlarda ne kadar başarı göstermiş inceleyin ve okul ziyaretiniz sırasında skorların neden böyle olduğunu sorun. Açıklama sizi tatmin etmese bile fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Örneğin herkes tarafından matematik konusunda çok iyi olduğu kabul edilen bir okulun test ve sınav skorları düşük olabilir. Bunun nedeni sınav sorularının daha zor ve sınava giren öğrencilerin daha ileri seviye olduğunun düşünülmesidir. Ayrıca öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin oranının yüksek olmasıda test skorlarını etkiler. İki faktör test skorlarındaki karışıklığın önlenmesine yardımcı olur; birincisi, skorlar yükseliyor mu düşüyor mu? İkincisi, sizin çocuğunuzla seviyesi örtüşen öğrencilerin okul profilleri nasıl?
Sizden Gelen Sorular
Okullar hakkında aklına takılan tüm soruları sor cevabını profesyonellerden al.
Soru:
oğlum üstün zekalı okul seçerken ne gibi durumlara dikkat etmem gerekir
Cevap:
Özel yetenekli çocuk bireysel olarak sistemli bir şekilde gözlenmeli, ilgileri ve ihtiyaçları mümkün olduğunca gerçekçi düzeyde saptanarak karşılanmalıdır. bulunduğunuz yere yakın yerdeki okullarla birebir konuşarak bilgi alabilirsiniz.
Sorunuzu Sorun Uzmanlar Cevaplasın
İlköğretim için 10 anahtar soru


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com