Eğitim İçin Her Şey Her Şey Eğitim İçin
Liseler için 10 Anahtar Soru
Lise mi arıyorsunuz?
Bu soruların cevaplarını almadan karar vermeyin!
Soru:
Okulunuzun mezun etme oranı nedir?
Cevap:
Öncelikle yıllara göre mezun sayılarını öğrenin ve mezun olan kişilerin üniversiteye devam edip etmediğini, üniversiteyi kazanma oranlarının ne olduğunu öğrenin.
Soru:
Çocuğumu üniversiteye hazırlıyor musunuz?
Cevap:
Okulun üniversite için bir çalışma yaptığından emin olun. Üniversiteye hazırlanmak için sınıf içi veya okul sonrası çalışmaları var mı? Test skorlarının takibi yapılıyor mu?
Soru:
Okul çocuğumun temel ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
Cevap:
Okulu ergen gözü ile inceleyin. Okulun konumu, ulaşımı ve seyahat süresi çocuğunuzun rahatı için önemlidir. Okulun başlangıç ve bitiş saatlerini, ortalama ve maksimum sınıf sayısını ve toplam okul alanını not edin. Okulda evden daha çok zaman geçirdiği için tuvaletlerin, yemekhanenin ve okul içinin temiz olması önemlidir. Yemek seçeneklerini kontrol edin. Okulun akademik yaklaşımı çocuğunuzun öğrenme şekli ile örtüşüyor mu? İlkokul veya ortaokul seçiminden farklı olarak çocuğunuzun okul hakkındaki fikrinizi sorun. Seçime yardımcı olduğu okulda başarı oranı daha yüksektir.
Soru:
Çocuğuma ne gibi destekler sunuyorsunuz?
Cevap:
Okulun ne gibi akademik ve sosyal destek sunduğunu sorun. Öğretmenler eğitim-öğretim süreci içinde veya dışında öğrenci ile bireysel ilgileniyor mu? Öğrenciler arasında ders yardımı veya mentoring sistemi var mı? Eğer öğrenci başarısız olursa veya sınıfından geriye düşerse okul bunun için neler yapıyor. Son olarak okul çocuğunuza psikolojik destek veriyor mu?
Soru:
Okul test ve sınav sonuçları için açıklamanız nedir?
Cevap:
Dikkat: Okula gitmeden önce test skorlarını öğrenin. Eğer okulun test skorları yüksekse size öğretmenlerinin ve öğrencilerinin ne kadar başarılı olduğunu anlatacaktır. Ama skorlar düşükse bu soruya nasıl cevap vereceklerini duymak ilginç olabilir. Örneğin herkes tarafından matematik konusunda çok iyi olduğu kabul edilen bir okulun test ve sınav skorları düşük olabilir. Bunun nedeni sınav sorularının daha zor ve sınava giren öğrencilerin daha ileri seviye olduğunun düşünülmesidir. Ayrıca öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin oranının yüksek olmasıda test skorlarını etkiler. İki faktör test skorlarındaki karışıklığın önlenmesine yardımcı olur; birincisi, skorlar yükseliyor mu düşüyor mu? İkincisi, sizin çocuğunuzla seviyesi örtüşen öğrencilerin okul profilleri nasıl?
Soru:
Öğretmenlerin başarısını nasıl ölçüyorsunuz?
Cevap:
Ayrıca şu soruyu da sorabilirsiniz. ?Standartlarınıza uymayan öğretmenler için nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?? Bu sorular okul müdürünün sorumluluklarına ne kadar önem verdiğini gösterir. Yöneticiler farklı görüşte veya düşüncede olabilir fakat iyi bir müdürde aranması gereken özellik yaptığı işi en iyi şekilde ve kesin çözüme ulaşarak yapabilmesidir. Bu başlık hakkında sorulacak bir çok soru bulunmaktadır fakat bütün ortaokulların müdürün kaliteli öğretmen yetiştirmesi konusunda nasıl çalışma yaptığı, başarısız öğretmenlerin gelişimi,eğitimi ve disiplinlerini sağladığı konusunda cevabı olabilmelidir.
Soru:
Öğrencilere öğrenme konularında ve akademik problemlerde nasıl destek oluyorsunuz?
Cevap:
Şunu sormayı unutmayın: Üstün zekalı veya özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için nasıl bir program izliyorsunuz? Eğer çocuğunuz üstün zekalı veya özel eğitime ihtiyaç duyuyorsanız bu özelliklere sahip öğrenciler için bir fon ayrılmadığını duymak istemezsiniz. Ayrıca disleksi olan bir öğrencinin otistik bir öğrenci ile aynı özel sınıfı paylaşmasıda doğru değildir ve dersi veren öğretmenin spesifik başlıklarda uzman olması gerekir.
Soru:
Okul disiplin problemleri ile nasıl başa çıkıyor?
Cevap:
Güvenlik çok önemlidir ve birçok ortaokul, ilkokullardan daha fazla güvenlik ve disiplin problemleri ile karşılaşır. Bu durumda okuldaki öğrencilerin ne sıklıkla disiplin kuruluna gidiyor veya uzaklaştırma alıyor? Bu yıl ve geçen yıl kampüs içinde kaç kavga meydana geldi? Bu sorular pek hoş karşılanmayabilir fakat diğer veliler bu sorunun sorulmasından ve sınıfta problem çıkaranların bilinmesinden memnuniyet duyacaklardır.
Soru:
Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ve yüksek standartlara sahip olmaları için neler yapılıyor?
Cevap:
Bir okulun profesyonelliğini anlamak zordur. Ama öğretmenlerin kendi aralarında öğrencilerini belirli hedeflere ulaştırmak ve görüş açılarını genişletmek için birlikte çalışma yapıyorlar mı? Aynı yıl gruplarına eğitim veren öğretmenler aynı materyallerimi kullanıyor ve aynı yoğunlukta mı ödev veriyor. Öğretmenler aralarında projeleri, öğrenme tekniklerini ve belirli öğrencileri tartışmak üzere düzenli toplantılar gerçekleştiriyorlar mı?
Sizden Gelen Sorular
Okullar hakkında aklına takılan tüm soruları sor cevabını profesyonellerden al.
Sorunuzu Sorun Uzmanlar Cevaplasın
Liseler için 10 anahtar soru


eğitimnerede.com

'u Keşfet*
+ Modüller


© 2013 egitimnerede.com